OSTROŁĘKA   ::   DODAJ DO ULUBIONYCH   ::   STARTUJ Z NAMI
Pebek Design - mała architektura ogrodowa
 

Informacje Ostrołęka

Historia, opis, plan miasta i imprezy w Ostrołęce

województwo mazowieckie, powiat ostrołęcki

Miasto położone u brzegu Narwi na Równinie Kurpiowskiej w północno - wschodniej części Mazowsza w sąsiedztwie Kurpiowskiej Puszczy Zielonej (ok. 55 000 mieszkańców). Dzięki przebiegającym przez nią szlakom komunikacyjnym (droga nr 61 z Warszawy do Suwałk i droga nr 53 z Ostrołęki do Olsztyna) jest ważnym centrum drogowym.

Historia miasta sięga aż Średniowiecza, natomiast "złoty wiek" dla Ostrołęki nastąpił po roku 1526 za panowania królowej Bony; niestety, późniejsze epidemie i częste bitwy ze Szwedami w roku 1656 przynoszą miastu niemal całkowitą destrukcję. Ze względu na swoje strategiczne położenie miasto ucierpiało także podczas kolejnych wojen, zwłaszcza podczas I i II wojny św. (pod rządami III Rzeszy nazwę miasta przemianowano na Scharfenwiese, a śmierć poniosło ponad 1000 ostrołęczan).
Prawa miejskie Ostrołęka otrzymała już przed rokiem 1373, do roku 1975 była miastem powiatowym, w latach 1975-1998 - miastem wojewódzkim, po reformie administracyjnej jest Miastem Grodzkim a także siedzibą Powiatu Ziemskiego w województwie mazowieckim.

Bogactwo Ostrołęki to przede wszystkim jej naturalne walory turystyczne - rzeźba terenu, klimat, rzeki (Narew, Omulew, Rozoga) i lasy (Puszcza Zielona), a także walory środowiska antropologicznego (budownictwo kurpiowskie, muzea). Narew jako szlak wodny z Mazur do Warszawy to doskonałe miejsce dla uprawiania sportów wodnych, zwłaszcza kajakarstwa. Miasto może się również poszczycić dobrą infrastrukturą turystyczną dzięki ośrodkom wczasowym i kempingom, a także coraz bardziej rozwijającą się formą spędzania wolnego czasu jaką jest agroturystyka.

Najcenniejszym zabytkiem jest dawny klasztor Bernardynów (wzniesiony w XVII w.) wraz z Kościołem św. Antoniego z barokowym wyposażeniem i polichromią; budynek dawnej poczty z ok. 1828 r. mieści obecnie Muzeum Kultury Kurpiowskiej z ciekawymi wystawami stałymi (min. zabytki grodziska) i czasowymi. Z ważniejszych imprez odbywających się w mieście wymienić należy "Dni Ostrołęki" (maj), a także Ostrołęckie Spotkania z Piosenką Kabaretową "OSPA" (listopad)

Ostrołęka to ważne miasto przemysłowe : znajdują się tu Zakłady Celulozowo - Papiernicze wytwarzające 30% produkowanej w Polsce celulozy a także zespół Elektrowni.

Ważne osoby związane z miastem : gen. Józef Bem, Wiktor Gomulicki - poeta i pisarz

Herb miasta Ostrołęka
Powierzchnia : 29 km2
Liczba mieszkańców (2006) : 53 758
Prawa miejskie : 1373 r.
Kod pocztowy : 07-400 do 07-417
Tablice rejestracyjne : WO, WOS
 

Zobacz także

 

Wyszukiwarka

 

Informacje Ostrołęka

 

Polecane usługi finansowe

Finanse osobiste Konta osobiste
Bezkonkurencyjne eKONTO - bez opłat, bez ograniczeń
Fundusze inwestycyjne Fundusz emerytalny
Inwestuj w przyszłość z najlepszym - ING OFE
Kredyty mieszkaniowe Kredyty mieszkaniowe
Planujesz zakup domu lub mieszkania? Wejdź i porównaj oferty, złóż wniosek na preferencyjnych warunkach

Poznaj potęgę naszego Centrum Finansowego - bezpiecznie, szybko i wygodnie zacznij korzystać z usług takich jak kredyty gotówkowe, konta osczędnościowe, karty kredytowe czy leasing.
 
Dodaj bezpłatnie firmę
Praca, oferty pracy

Szczególnie polecamy

 

Katalog branż

 
 
Projekty domów
Najlepsze restauracje
 
Hotele Hotele Ostrołęka
  Pośrednicy pracy Pośrednicy pracy Ostrołęka
  Restauracje Restauracje w Ostrołęce
  Nieruchomości Nieruchomości Ostrołęka
Samochody Motoryzacja w Ostrołęce
  Meble Meble Ostrołęka
  Księgowość Księgowość w Ostrołęce
  Budownictwo Budownictwo w Ostrołęce
 
» Portale miejskie Ciechanów, Legionowo, Ostrołęka, Otwock, Płock, Pruszków, Radom, Siedlce, Warszawa,
» Polecane serwisy
 
» Administracja serwisem : GET IN WEB.
Polska .: Strona główna .: Regulamin .: Informacje .: Kontakt .: Linki .: Partnerzy